Nieuwe terminal voor offshore wind activiteiten Tweede Maasvlakte

(Illustratie: Port of Rotterdam)
26 november 2025 – Havenbedrijf Rotterdam ontwikkelt in de noordwesthoek van de Tweede Maasvlakte een terrein van 45 hectare voor activiteiten rond offshore wind. Deze nieuwe terminal krijgt directe toegang tot zee en wordt ingericht voor opslag, overslag, installatie en pre-assemblage van onderdelen voor windturbines en fundaties. De faciliteit is bedoeld om beter aan te sluiten op de snel groeiende vraag naar gespecialiseerde infrastructuur voor windenergie op zee. De ingebruikname is gepland voor midden 2029.
Het terrein krijgt een kade van 835 meter die geschikt wordt gemaakt voor moderne installatieschepen, waaronder jack-up schepen. Ook komt er een Roll-on/Roll-off voorziening, waardoor verschillende transportmethoden mogelijk worden. De terminal wordt bovendien voorbereid op werkzaamheden die te maken hebben met het ontmantelen van oudere windparken. Dit wordt steeds belangrijker naarmate bestaande installaties hun technische levensduur naderen.
De ontwikkeling past volgens de betrokken partijen binnen de bredere energietransitie, waarin windparken op de Noordzee een groeiende rol spelen. De beschikbare havencapaciteit voor grote componenten, zoals rotorbladen en fundaties, vormt nu nog een knelpunt. Door deze nieuwe terminal te bouwen krijgt de sector toegang tot een locatie die zowel voldoende ruimte als geschikte logistieke voorzieningen biedt.