Eerste water stroomt het Julianakanaal in

27 maart 2025 – Om acht uur ’s ochtends is op 27 maart begonnen met het vullen van het drooggelegde deel van het Julianakanaal. Uiteindelijk moet er maar liefst twee miljard liter water terug in het kanaal.
Vier hevelleidingen over de tijdelijke dam bij Berg aan de Maas zuigen water aan door een vacuüminstallatie. Deze bestaat uit een vacuümpomp. Deze pomp zuigt alle lucht uit de leiding wat zorgt voor een onderdruk. Als een vacuüm is opgewekt, stroomt het water door de leiding heen zonder de hulp van een pomp.
De leidingen hebben een doorsnede van een meter. Door middel van kleppen kan het debiet worden gereguleerd. Op die manier kan de doorstroming per leiding precies worden geregeld.
Om de nieuwe bodem extra te beschermen tegen de kracht van het water hebben heeft aannemer Van den Herik de bodem aan de noordzijde van de dam verstevigd met beton. Ook zijn daar drie containers geplaatst waar de leidingen op uitkomen. De containers zijn bedoeld om de kracht van het water te breken. De vierde leiding wordt pas ingezet als deze volledig onder water staat.

Meer bij Van den Herik>