
(Foto: ProRail)
Eerste spoorbrug over Amsterdamse Oostertoegang gesloopt
14 augustus 2024 – Afgelopen weken is aannemer Dura Vermeer druk met het slopen van de betonnen Oostertoegang spoorbrug aan de oostkant van station Amsterdam Centraal. Op 14 augustus meldde ProRail dat de sloop – de eerste in een reeks van vijf – een feit was.
Om de betonnen brug te kunnen verwijderen is deze voorzien van zogenoemde NX burst patronen. Met Nx BursT wordt het beton van binnenuit gekraakt (geploft). Er zijn daarom gaten in de betonnen randligger geboord, waarin cartridges werden geplaatst. Vervolgens is alles afgedekt met rubber matten om wegspringende steentjes te voorkomen. Om het vrijkomen van stof te voorkomen, zijn er doeken over de matten gelegd. Deze methode zorgt voor minder geluidsoverlast, trillingen en stof.
Vervolgens konden drie ‘knabbelaars’ langzaam hun weg door de brug ‘knabbelen’. “Dat gebeurt heel beheerst, want de constructie moet niet uit balans raken
Nu de brug is verwijderd, is de weg vrijgemaakt voor het bouwen van de nieuwe brug.
ProRail vervangt de komende vijf jaar één voor één de spoorbruggen aan de oostkant van Amsterdam Centraal.