Dijkversterking Buggenum gestart

Wethouder PIeke Houben (Gemeente Leuldal) geeft het startsein door, samen met Jeroen Achten (waterschap), Rob Bouwens (Dijkzone Alliantie) en Eric Withaar (Hoogwaterbeschermingsprogramma) het doek van de rifblokken te verwijderen. Deze blokken worden in het koelwaterkanaal gelegd en fungeren samen als golfdemper, rif en grote biofilter (Foto: Waterschap Limburg)
28 oktober 2025 – op 27 oktober is het startsein gegeven voor de uitvoering van dijkversterking Buggenum, samen met Jeroen Achten van Waterschap Limburg, directeur Rob Bouwens van de aannemer en programmadirecteur Eric Withaar van het Hoogwaterbeschermingsprogramma.
Vanaf augustus dit jaar zijn de werkzaamheden aan de dijk begonnen.
Sinds najaar 2023 is de aannemer Dijkzone Alliantie Buggenum betrokken bij het project. In de planuitwerkingsfase is toen samen met het waterschap en de omgeving het ontwerp van de dijk uitgewerkt. Hiervoor zijn verschillende onderzoeken uitgevoerd zoals archeologie, grondonder-zoeken en flora en faunaonderzoeken. Vanaf augustus dit jaar wordt daadwerkelijk aan de dijk gewerkt door deze te versterken en verhogen en door een groot stuk nieuwe dijk aan te leggen die aansluit op hoge grond.
De dijk wordt zowel versterkt als verhoogd en er komt een stuk nieuwe dijk die aansluit op hoge grond. Eind 2027 is het werk gereed en is het voor de komende 50 jaar weer hoogwater veilig wonen, werken en recreëren in Buggenum.
Inmiddels zijn vijf dijkversterkingsprojecten van het Hoogwaterbeschermingsprogramma in Limburg gereed (Blerick – Bij de oude gieterij, Beesel, Heel, Steyl en Nieuw Bergen). Na dijkversterking Arcen is Buggenum nu het zevende project dat wordt uitgevoerd.
Dijkversterking Buggenum is onderdeel van het landelijke Hoogwaterbeschermingsprogramma (HWBP). De grootste dijkversterkingsoperatie sinds de Deltawerken. In dit programma verbeteren waterschappen en Rijkswaterstaat de komende dertig jaar zo’n 1.400 kilometer aan dijken en 400 sluizen en gemalen in heel Nederland.